
Nykyisin järjestö toimii kaikkiaan 189 maassa (196:lta, riippuen keneltä kysytään) ja jäsenten, henkilökunnan ja vapaaehtoistyöntekijöiden yhteismäärä nousee yli 90 miljoonan. Punaisen Ristin toimintaa ohjaa seitsemän perusperiaatetta: inhimillisyys, tasapuolisuus, puolueettomuus, riippumattomuus, vapaaehtoisuus, ykseys ja yleismaailmallisuus.
Mutta kuinka tämä näkyy paikallistasolla? Suomeen Punainen Risti tuli vuonna 1877, yhtenä maan vanhimmista yhdistyksistä. Paraisten osasto, yksi Turunmaan piirin kymmenestä yksiköstä tulee tänä vuonna toimineeksi 65 vuotta. Punaisen Ristin apuun on totuttu katastrofien sattuessa. Yhtä näkyvää ei sen sijaan ole vähemmän dramaattinen, mutta siitä huolimatta tärkeä toiminta sosiaalisen turvaverkon ylläpitämiseksi paikallistasolla. Tätä työtä ovat muun muassa ystävätoiminta, ensiapukoulutukset ja –päivystys, vapaaehtoinen pelastuspalvelu Vapepa, lastenvahtirengas ja verenluovutukset. Tämän vuoden uutuus Paraisilla on pakolaisten tukiryhmä, joka järjestää erilaista toimintaa kaupungissa asuville kiintiöpakolaisille. Piirin tasolla aloitti syksyllä 2015 toimintansa ns. Saaristoapu.

Kevät on useimmille kiireistä aikaa ja niin myös Punaiselle Ristille. Paraisten yhdistyksellä on lähiaikoina paljon ohjelmaa, erityisesti Punaisen Ristin viikolla, jota vietetään vuosittain Henri Dunantin syntymäpäivän, 8.5. tienoilla. Tänä vuonna viikko on 9.-15.5. Yleisö on tervetullut Henrin Kahville 9.5. sekä S-marketiin että K-supermarketiin kello 14–16. Vanhat Punaisen Ristin konkarit on kutsuttu samana ajankohtana Humanaan vaihtamaan kuulumisia Punaisen Ristin ajankohtaisista tapahtumista.

Vapunpäivän 1.5. perhetapahtuma järjestetään klo 13–15 vierassatamassa. Ohjelmassa on elävää musiikkia, tanssia ja muuta hauskaa. Sisäänpääsymaksua ei ole. Tule viettämään perinteistä vappujuhlaa, tämä on jo kymmenes kerta! Huomenna 29.4. järjestetään S-marketin ja K-supermarketin edustalla rahankeräys Kreikan pakolaisleireille, jonne SPR on jo pystyttänyt terveysklinikan.
Keräysvaroilla hankitaan ruokaa, peitteitä ja hygieniatarvikkeita. Lopuksi esitetään vielä 25.5. ja 26.5. koululaisille PUNT:ssa dokumenttielokuvan Tuntematon Pakolainen.

Lukijapostia
Andreas Ek